Cechy stylu Skandynawskiego

634 1

Styl skandynawski od kilku lat jest jednym z najbardziej popularnych stylów dekoracji wnętrz w Polsce. Z pewnością to właśnie jego popularności swój sukces na rynku polskim zawdzięcza sieć sklepów Ikea. Elementy tego stylu znaleźć możemy praktycznie w każdym domu, lecz to dlaczego jest taki a nie inny nie każdy już wie.

Zapraszamy do zapoznania się z delikatnym rysem geograficznym dotyczącym stylu skandynawskiego oraz cechami wnętrz projektowanych właśnie przez Skandynawów.

Zimna Skandynawia

Klimat panujący na północy Europy znacznie różni się od tego z którym mamy doczynienia tutaj w Polsce. Zimy są zdecydowanie dłuższe, temperatura niższa, noce długie. Klimat ten sprzyja depresji i ma związek z ogromną ilości samobójstw w populacjach tam zamieszkujących. Właśnie połóżenie geograficzne miało największy wpływ na wykształcenie takich a nie innych cech stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski – to znaczy jaki?

Jest on przede wszystkim jasny. Dominującym kolorem jest biel. Wnętrza są jasne ponieważ noce są długie i w jakiś sposób trzeba rekompensować sobie niewielką ilość słońca.
Pozostając w temacie zapotrzebowania na światło wnętrza skandynawskie są dobrze oświetlone – lampy posiadają żarówki z ciepłymi odcieniami światła, zaś dodatkowo do lamp stosuje się duże ilości świec.
Styl skandynawski to odpowiedź na brak słońca i chłód na dworze – używa się więc ciepłych tkanin. We wnętrzach znajdziemy wiele dodatków takich jak koce czy poduszki – które w ciemny zimny wieczór pomogą nam się ogrzać.
Ważnym wyznacznikiem tego stylu jest również swoisty minimalizm. Cecha ta jest osiągana właśnie poprzez stosowanie jasnych barw przez które pomieszczenia wydają się być większe niż faktycznie są i bardziej przestronne.
Ze stylem skandynawskim spotkamy się nie tylko w domach i mieszkaniach. Z powodzeniem może on być wykorzystywany w hostelu, hotelach czy każdej przestrzeni w której chcemy aby ludzie w niej przebywający czuli się przytulnie.

1 comment

  1. Uwielbiam styl skandynawski, ale lubię jeśli jest przełamany jakąś żywą barwą wprowadzoną do ocieplenia tak urządzonego wnętrza, czerwony, żółty, seledynowy…

Dodaj komentarz