Disulfiram – co to jest i jakie jest jego zastosowanie

427 0

Rozpoczynając trudną walkę z bardzo wymagającym przeciwnikiem, jakim jest uzależnienie od alkoholu, często osoba uzależniona nie ma pojęcia, na czym polega leczenie, jakie środki farmakologiczne są wykorzystywane w terapii, jakie mają działanie i możliwe skutki uboczne. Wszystko to jest dla niego nowe i nieznane, ale najważniejsze, że swoją silną wolą i determinacją każdy może ten nałóg pokonać. Disulfiram jest jednym ze środków, który wspomaga ten proces.

Disulfiram – mechanizm działania

Disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu. Ma na celu zwielokrotnienie dolegliwości powodowanych piciem alkoholu, potocznie nazywanych kacem, czy zatruciem alkoholowym. Objawy pojawiają się już w ciągu dziesięciu minut od wypicia alkoholu i są to, m.in.:

  • nudności
  • wymioty
  • duszność
  • nadmierna potliwość
  • skoki ciśnienia
  • pokrzywka
  • lęk przed śmiercią

Objawy występują w nasileniu uzależnionym od ilości wypitego alkoholu. W związku z tym, że przykre dolegliwości mogą trwać nawet do 10 godzin, skutecznie zniechęcają osobę uzależnioną od sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe.

Formy leczenia i możliwe skutki uboczne

Disulfiram, częściej znany jako Esperal, jest najczęściej aplikowany choremu w formie wszywki alkoholowej, umieszczanej na pośladku lub pod łopatką. Przez okres ośmiu miesięcy zabezpiecza przed chęcią picia, poprzez stopniowe uwalnianie się do krwiobiegu. Poprawnie wykonany zabieg, wykonany w specjalnie przystosowanym do tego gabinecie, jest całkowicie bezpieczny i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Inną formą podania tego leku jest disulfiram w tabletkach. Do najczęściej spotykanych efektów niepożądanych można zaliczyć senność, zmęczenie, depresję, czy też zmniejszone libido. Czas trwania leczenia tym lekiem, przyjmowanym doustnie, raz na dobę trwa od 7-14 dni. Następnie następuje redukcja dawki. Warto jednak wiedzieć, że samo zaszycie nie daje gwarancji na wyjście z nałogu. Przyczyna, przez którą wystąpił problem alkoholizmu zwykle ma podłoże psychologiczne. Problem, z którym osoba uzależniona sobie nie poradziła sama, musi zostać rozwiązany poprzez terapię oraz indywidualne spotkania z psychologiem.    

Dodaj komentarz