Jak działają wiązarki do paczek

170 0

W różnego rodzaju zakładach przemysłowych, magazynach czy sklepach wielkopowierzchniowych każdego dnia wykorzystuje się setki paczek i opakowań o różnych parametrach. Automatyzacja procesu pakowania i zabezpieczenia tego rodzaju opakowań znacznie zwiększa efektywność przedsiębiorstwa. Jedną z kategorii urządzeń stosowanych do tego celu są wiązarki do paczek o różnych parametrach.

Zasady działania nowoczesnych wiązarek

Wiązarki w prosty sposób przeprowadzają taśmy wykonane z tworzyw sztucznych wokół paczki o określonych wymiarach, a następnie zgrzewają przy pomocy solidnej grzałki, zapewniając trwałość danego wiązania. Klasyczne wiązarki (stołowe półautomatyczne) wymagają obecności operatora, który realizuję finalną czynność – tj. zgrzewanie przy pomocy zgrzewarki. Z kolei w przypadku nowoczesnych wiązarek automatycznych (ramowych) działanie wiązarek polega na ty, że taśma sama biegnie dzięki zastosowaniu prowadnicy. W szczególnie zaawansowanych wiązarkach wykorzystywane są fotokomórki do kontroli całego procesu i dokładnego wykonania wiązania wraz ze zgrzewem. Duża siła naciągu tego rodzaju maszyn sprawia, że – przy odpowiedniej odporności zastosowanych taśm – każdy produkt jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniem.

Zastosowanie wiązarek do paczek

Półautoamatyczne i w pełni automatyczne wiązarki mają bardzo szerokie zastosowanie. Wiązarki do spinania taśm PP czy PET są bardzo pomocnym narzędziem w zakładach przemysłowych, które mają bardzo dużą skalę produkcji taśmowej. W tym zakresie szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie wiązarek pracujących w liniach pakujących. Wiązarki do paczek o różnych wymiarach (w tym wersje z obsługą operatorską) sprawdzają się w dużych i średniej wielkości sklepach i magazynach (np. służących do obsługi sklepów internetowych). Z kolei specjalne wiązarki wyposażone w prasę dociskową są wykorzystywane w branży papierniczej. Osobną kategorią są wiązarki ze stali nierdzewnej, które są odporne na wilgoć i mogą być stosowane w zakładach przetwórstwa spożywczego różnego typu.

Rodzaje wiązarek dostępnych na rynku

Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów wiązarek różniących się pod względem parametrów oraz wspomnianego powyżej zastosowania. Do głównych kategorii należą:

  • wiązarki manualne do wiązania taśmą poliestrową i polipropylenową,
  • półautomatyczne pneumatyczne wiązarki do taśm z różnych rodzajów tworzyw sztucznych,
  • automatyczne wiązarki do taśm PET i PE (w tym w ramach linii produkcyjnych).

Wszystkie dostępne na rynku wiązarki cenionych marek mają odpowiednie atesty i gwarancje.

Dodaj komentarz