Jak wybrać łóżko i materac do sypialni?

537 1
Jak wybrać łóżko i materac

Projektując sypialnie największą uwagę przykładamy do wyboru łóżka. Zajmuje centralną część pomieszczenia i to wokół niego organizujemy resztę przestrzeni. Oprócz tego jest to najważniejszy element naszego snu. Na tę życiową czynność poświęcamy 1/3 życia, warto więc zainwestować i zastanowić jak dobrać odpowiedni materac i łóżko.

Zacznijmy od wyboru rodzaju łóżka, mamy kilka możliwości:

  1. łóżko klasyczne– składa się z ramy, najczęściej drewnianej, stelaż i materac.
  2. łóżka tapicerowane– kanapy, narożniki. Mogą być obite skórą lub tkaniną. Mają podłokietniki i zagłówki. Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach lub kiedy łączymy pokój gościnny z sypialnią. Spotykane także w pomieszczeniach minimalistycznych, loftach.
  3.  łóżka metalowe– możemy skorzystać białej lub czarnej wersji kolorystycznej. Ta pierwsza sprawdzi się w sypialnie w stylu skandynawskim.

 

Możemy także zrezygnować z łóżka i postawić na sam materac. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie i cieszy się popularnością.

materace do spania zamiast łóżka sypialnia-ze-stylowym-biurkiem,main

Mamy do wyboru kilka rodzajów materacy do spania. Służyć nam one będą zarówno jako dodatek do łóżka, jak i osobny mebel do spania.

  • materace sprężynowe– istnieją dwa typy tych materacy: bonellowy i kieszeniowy.

bonellowy- zbudowany z dwóch okręgów połączonych spiralą, sprężyny są ze sobą połączone. W związku z budową nacisk z jednej strony przenosi się na większa część materaca. Po pewnym czasie może ulec odkształceniom przez co nie jest polecany dla osób z problemami z kręgosłupem.

kieszeniowy– zbudowany ze sprężyn obłożonych pianką. Sprężyny łącza się ze sobą tylko w punktach styczności. Pracują one niezależnie od siebie dzięki temu dopasowują się do kształtu ciała i odciążają kręgosłup. Polecane przy problemach z kręgosłupem, gdyż mają właściwości rehabilitacyjne.

Idealnie dopasowują się do ciała. Są bardzo lekkie i wygodne. Sprzyjają relaksowi mięśni. Rozluźniają ciało i dopasowują się do jego kształtów. Posiadają dobrą wentylację i są stworzone dla osób ceniących komfort.

  • materace lateksowe

Bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Dopasowuje się do kształtu ciała i jest bardzo elastyczny. Oprócz tego wykazuje cechy antybakteryjne. Przepuszcza powietrze i wilgoć.

W każdym dobrym salonie meblowym znajdziemy specjalistów, którzy pomogą nam dobrać łóżko lub materac odpowiedni dla naszych indywidualnych potrzeb.

1 comment

  1. Łóżko a przede wszystkim materac powinny być również dostosowane do pozycji kręgosłupa leżącego. Warto pod tym względem zrobić badania.

Comments are closed.