Na czym polega gratowanie

160 0

Proces obróbki metali często powoduje, że powstają zadziory, zwane powszechnie gratami. Mają one powstać ostrych fragmentów, które wystają poza krawędzie materiału. Są one ostre, więc niezbędne jest ich usunięcie. Można to wykonać poprzez proces gratowania, który jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa, eksploatacyjnych oraz estetycznych.

Na czym polega gratowanie prętów, profili i blach

Gratowanie to proces polegający na wygładzaniu ostrych krawędzi oraz usuwaniu znajdujących się na metalowych przedmiotach zadziorów oraz nierówności powstających podczas ich obrabiania.

Pozostawienie na wytworzonych, metalowych przedmiotach zadziorów często utrudnia wykonywanie kolejnych etapów procesu produkcji oraz uniemożliwia ich dopasowanie do innych elementów. Tymczasem zaokrąglenie lub stępienie krawędzi pozwala na idealne łączenie poszczególnych detali.

Blachy zawierające ostre krawędzie są niebezpieczne i mogą powodować skaleczenie. Gratowanie jest więc niezbędne, gdyż skutecznie zabezpiecza przed przecięciem skóry w czasie pracy.

Jakie narzędzia wybrać do gratowania

Wykonanie tej czynności w poprawny sposób jest możliwe tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi. Powinny one być wykonane z wytrzymałych oraz odpornych na uszkodzenia materiałów. Dobór sprzętu powinien być uzależniony od rodzaju materiału, na jakim chcemy pozbyć się zadziorów.
Obecnie w ofertach jak np. https://polwelt.pl/oferta/gratowanie-rur-profili-pretow dostępne są wysokiej jakości:

  • gratowarki do profili
  • gratowarki do prętów
  • gratowarki do blach

W zależności od tego ile potrzebujemy frez do obróbki, każdy klient ma do wyboru takie gratowarki do wygładzania prętów i rur, których istotnym elementem jest szczotka obrabiająca materiał w różnych konfiguracjach.

W powyższych urządzeniach ostrza są zazwyczaj wymienne, co w dużym stopniu zwiększa ich funkcjonalność. Istotnym elementem jest uchwyt gratownika, który musi być wykonany z takiego materiału, który zapobiega ślizganiu się narzędzia w ręce. Ponadto powinien on być odpowiednio wyprofilowany, gdyż zwiększa to komfort pracy. Bardzo dobrym wyborem są gratowniki z trzpieniem teleskopowym, które umożliwia regulację zasięgu. Prace z takimi urządzeniami przebiegają zawsze bardzo szybko, prawnie oraz bezproblemowo.

Istotnym rozwiązaniem, które zostało wprowadzone w gratowarkach jest umocowany na bębnie arkusz płótna ściernego. Wystarczy położyć blachę lub inny metalowy przedmiot na taśmie, aby skutecznie usunąć wszelkie nierówności i zadziory.

Gratowanie to proces znajdujący powszechne zastosowanie w branży medycznej, motoryzacyjnej oraz lotniczej.

Dodaj komentarz