Oleje do sprężarek powietrza

173 0

Właściwy dobór oleju do sprężarki powietrza zapewnia jej optymalną i bezawaryjną pracę, nie narażając nas na dodatkowe koszty związane z naprawą i konserwacją urządzenia. Zwiększa także jej efektywną pracę.

Wybór oleju do sprężarki

Właściwy dobór oleju do sprężarki nic nie kosztuje, a może w przyszłości uchronić nas przed nieplanowanymi wydatkami na części i serwis sprężarki powietrza. Niektórzy konserwatorzy i specjaliści są zdania, że odpowiednio dobrany olej stanowi podstawowy element konserwacji maszyny. Dobór właściwego oleju do danego zastosowania jest niezwykle ważny i lanie czegokolwiek, byleby oleiste było to prosta droga do zniszczenia sprzętu. Podobnie jak przeświadczenie, że olej, który dostaliśmy w butelce razem z urządzeniem 15 lat temu można swobodnie użyć. Nie można, bo olej degraduje mimo trzymania w oryginalnym opakowaniu.

Jaką rolę pełni olej w sprężarce

Olej jest charakterystyczny dla sprężarek tłokowych śrubowych. Jego podstawową funkcją jest zmniejszenie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi częściami urządzenia. Olej umożliwia płynną pracę sprężarki i chroni części przed nadmierną eksploatacją.

Wybór oleju do kompresora

Najczęściej stosowane klasy lepkości dla sprężarek tłokowych to 100, dla sprężarek śrubowych i łopatkowych 68, a dla narzędzi pneumatycznych 32. Jednak oleje sprężarkowe występują także w innych klasach, dlatego przy zakupie urządzenia warto dopytać o ten szczegół sprzedawcę, bo klasa lepkości definiuje nam także pozostałe parametry jak temperaturę zapłonu i płynięcia.

Olej do kompresora tłokowego powinien charakteryzować się bardzo dobrymi własnościami przeciwkorozyjnymi, dobrą odpornością na utlenianie oraz dobrym wydzielaniem powietrza i niską skłonność do pienienia. Te parametry spełniają oleje półsyntetyczne oraz syntetyczne na bazie głęboko rafinowanych olejów mineralnych oraz pakiet dodatków uszlachetniających.

Proponowane przez Specol oleje są najwyższej jakości. Pasują do każdej sprężarki, czy to łopatkowej, śrubowej czy tłokowej. Wielu producentów kompresorów dodaje odpowiednie produkty dostosowane składem do urządzenia. Jeśli dany preparat się skończy to wystarczy dobrać odpowiedni o podobnych parametrach technicznych lub sięgnąć po uniwersalny. Dobrze jest stosować zalecany olej, gdyż w warunkach gwarancji potrafi pojawić się zapis o utracie gwarancji, gdy użytkownik zastosuje inny typ niż wskazany w dokumentacji.

Gdzie można zaopatrzyć się w olej


Olej do kompresora można zakupić w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Bardzo szeroka gama produktów sprawia, że zakup oleju nie sprawia większych trudności. Żeby dobrać odpowiedni olej do kompresora trzeba dokładnie przestudiować jego specyfikę na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta. Szeroki asortyment pozwala na odpowiedni dobór, również ten cenowy. Aspekt ekonomiczny przecież też jest ważny.

Dodaj komentarz