Regranulat polietylenowy – co warto o nim wiedzieć

322 0

Jeszcze trzy dekady temu recykling był bardziej formą ciekawostki. W odpowiedzi na ogrom zanieczyszczenia oraz tony odpadów staje się on coraz powszechniejszy, zwłaszcza jeśli chodzi o powtórne przetwarzanie plastiku. Istnieje możliwość, aby w procesie utylizacji pozyskać regranulaty polietylenowe. Co to dokładnie za tworzywo?

Regranulat LDPE – co to jest

Najogólniej mówiąc, regranulat to lekkie tworzywo w formie nitek, uzyskane w wyniku recyklingu. Wytwarza się go z różnych materiałów jak polipropylen (regranulaty PP), polietylen wysokiej gęstości (HDPE) czy steropian. W przypadku zastosowania odpadów z polietylenu o małej gęstości mówi się o regranulacie LDPE. Może mieć on formę „czystą”(niezanieczyszczoną), wówczas jego zastosowanie jest niemal nieograniczone. W przypadku regranulatu słomkowego stworzonego z folii LDPE wytworzyć można przykładowo reklamówki za zakupy, worki na śmieci czy pojemniki wielokrotnego użytku. Co ciekawe, z folii wyprodukować można także meble warsztatowe, beczki czy rury.

Jakie są zalety regranulatu LDPE

Regranulat polietylenowy ma wiele zalet, które warto poznać:

  • jest lekki, łatwy do przechowywania i przewożenia,
  • cechuje się trwałością oraz szerokim zastosowaniem,
  • wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienną pogodę,
  • pozwala dbać o środowisko oraz zmniejszać ilość odpadów,
  • dostępny jest w przystępnej cenie.

Jak uzyskać regranulat LDPE

Regranulaty LDPE są pozyskiwane przez profesjonalne firmy, wśród których warto wymienić Contalen – https://contalen-recycling.com/. Na początku firma zajmuje się czyszczeniem, osuszaniem oraz mieleniem odpadów. Po uzyskaniu wiórów poddaje się je ponownemu osuszaniu, w celu maksymalnego pozbycia się wilgoci. Następnie umieszcza się je w specjalnym urządzeniu zwanym ekstruderem, który to posiadają specjalne firmy. Nadaje on odpadom charakterystycznych kształtów granulek. Tak powstają wysokiej jakości regranulaty LDPE Contalen, z których można wyprodukować wiele folii, opakowań czy narzędzi. Spółka spełnia wszelkie wymagania dotyczące produkcji materiałów bazując na innowacyjnej technologii ACP.

Regranulat polietylenowy staje się coraz częściej stosowany w produkcji. Dzięki temu nasza planeta zostaje w dużym stopniu odciążona. Nie ma co jednak ukrywać, że utylizacja odpadów wciąż prowadzona jest na niewystarczającą skalę. To ważne, aby konsumenci sięgali po produkty z recyklingu, a właściciele przedsiębiorstw po tworzywa z zamkniętego obiegu. Wbrew pozorom, wcale nie są one gorszej jakości – jego parametry są zbliżone do oryginalnego surowca.

Dodaj komentarz