Rodzaje piecyków naftowych

478 0

Piecyk naftowy jest urządzeniem przenośnym, który służy do ocieplania pomieszczenia przy pomocny spalania specjalnego paliwa naftowego. Piecyki naftowe najczęściej dzielimy na piecyki knotowe i elektroniczne, które różnią się między sobą pod paroma względami.

  1. Budowa

Piecyk naftowy knotowy oprócz metalowej obudowy posiada kolumny spalania, żarnik, baterię oraz knota. Natomiast elektroniczny piecyk naftowy posiada komorę spalania (ze specjalnym wtryskiem paliwa), elektroniczny panel sterujący urządzeniem, kabel elektryczny oraz wentylator.

  1. Działanie

Piecyki różnią się od siebie także sposobem w jaki ogrzewają pomieszczenia. Piecyk naftowy knotowy spala paliwo, które nasączyło wcześniej knot i podgrzewa wspomnianą wcześniej kolumnę spalania. Ciepło oddawane jest wówczas do pomieszczenia. Piecyk naftowy elektroniczny wykorzystuję metodę wtrysku paliwa do komory, gdzie jest ono spalane, natomiast powietrze rozprzestrzenia się dzięki wentylatorowi nadmuchowemu.

  1. Charakterystyka piecyka naftowego knotowego (tradycyjnego)

Piecyk naftowy knotowy, jak wspomnieliśmy wcześniej, działa na zasadzie paliwa, która nasącza knot. Jak to się dzieje? Kiedy wlewamy paliwo do zbiornika, przepływa ono przez zawór do komory, gdzie zanurzona jest dolna część knota. Jego górny kawałek jest wysunięty z komory. Uruchomienie piecyka sprawia, że żarnik, który jest zasilany bateriami, tworzy iskry na dolną część knota, która nasączona jest paliwem. Płomień pojawia się po około 2 sekundach. Minutę trwa rozgrzewanie kolumny spalania, która następnie emituje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia. Kolumna spalania zabezpieczona jest specjalną kratką.

Piecyk naftowy knotowy posiada czujnik czadu oraz czujnik bezwładnościowy, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Proces spalania, który zachodzi w piecyku wymaga od nas zadbania o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie.

  1. Charakterystyka piecyka naftowego elektroniczny

Piecyk naftowy elektroniczny jest najnowocześniejszym i bardzo zaawansowanym rozwiązaniem dla tradycyjnych piecyków naftowych. Działa na zasadzie wtrysku paliwa do specjalnej komory spalania, po czym ciepłe powietrze rozprzestrzeniane jest po całym pomieszczeniu dzięki nadmuchowemu wentylatorowi. Paliwo, które zlewamy do piecyka, umieszczane jest w zbiorniku, który odprowadza paliwo przez pompę do końcówki wtryskiwacza. Później, paliwo rozpylane jest w komorze wstępnej, gdzie zachodzi proces odparowywania i jest mieszana z powietrzem. Substancja przepływa później do palnika, gdzie jest podpalana. Następnie wentylator rozprowadza powietrze po pomieszczeniu.
Podobnie jak w przypadku piecyka tradycyjnego, piecyk naftowy elektroniczny wymaga od nas odpowiedniej wentylacji ogrzewanego pomieszczenia.

  1. Podsumowanie

Oba urządzenia są łatwe obsłudze, bezpieczne i stanowią dobre rozwiązanie dla wszystkich pomieszczeń.

Dodaj komentarz