Samodzielne prowadzenie księgowości

41 0

Każda firma, nawet ta jednoosobowa, ma obowiązek prowadzenia księgowości. Na to, jaki będzie jej rodzaj, należy zdecydować się już w momencie wypełniania wniosku o rejestrację firmy. Przedsiębiorca może zlecić prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, zatrudnić własnego księgowego lub robić to samodzielnie. Na ten krok w większości decydują się właściciele małych firm, dla których opłaty za usługi księgowe mogą wydawać się zbyt wysokie, by osiągać odpowiednie zyski z własnej działalności. Usprawnienia w tym zakresie, takie jak uproszczone procedury skłaniają do podjęcia decyzji o samodzielnym prowadzeniu księgowości. Co trzeba wiedzieć, podejmując się tego zadania?

Prowadzenie księgowości – jak się do tego zabrać

Znajomość księgi przychodów i rozchodów to podstawa, by umieć wyliczyć zaliczki na podatek dochodowy. Służy ona do ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych w firmie. Znajdują się w niej:

  • Przychody uzyskane z działalności
  • Przychody niezwiązane bezpośrednio z działalnością
  • Zakup towarów i materiałów
  • Wszystkie pozostałe koszty

Na koniec miesiąca należy sporządzić wydruk zapisów, który musi być zgodny z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wygodnym narzędziem do wszystkich wydatków i zysków jest firmowe konto bankowe, które znacznie usprawni zarządzanie finansami w firmie. Wyboru takiego rachunku można dokonać w oparciu o ranking kont firmowych.

Dobry program do prowadzenia księgowości

Aby samodzielnie prowadzić księgowość, niezbędny będzie intuicyjny i prosty w obsłudze program. Dzięki niemu wszystkie obowiązki, których należy przestrzegać w tym zakresie, będą rzetelne, a ich wykonanie nie zabierze dużo czasu. Profesjonalny program powinien umożliwić prowadzenie rejestrów VAT, ewidencję środków trwałych, a także ewidencję przebiegu pojazdów. Przy odrobinie samodyscypliny może okazać się, że prowadzenie samodzielnie księgowości nie tylko nie jest skomplikowane, ale przede wszystkim daje świadomość kondycji finansowej własnej firmy. 

Dodaj komentarz