Sucha i wrażliwa skóra – jak o nią zadbać?

289 0

Sucha i wrażliwa skóra jest jedną z najtrudniejszych w pielęgnacji twarzy. Taki rodzaj skóry jest bardzo wrażliwy na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz ma tendencję do ciągłego przesuszania.  Istotnym elementem w pielęgnacji takiego rodzaju skóry jest odpowiednie nawilżanie twarzy, a tym samym zapobieganie powstawaniu podrażnień. Jak zatem zadać o pielęgnację skóry, która jest wrażliwa i sucha?

Sucha skóra i cera wrażliwa – problematyczna para

Cera sucha nie zawsze musi być równocześnie skórą wrażliwą, jednak najczęściej staje się nią w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Skóra sucha charakteryzuje się brakiem nawilżenia oraz lipidów, dlatego wymaga zatem szczególnej pielęgnacji. W przeciwieństwie do skóry mieszanej i tłustej wykazuje brak równowagi lipidowej. Naskórek staje się bardzo cienki i skóra przestaje pełnić funkcję bariery przeciw zewnętrznym negatywnym czynnikom (zimno, wiatr, skażenie środowiska) oraz nie reguluje strat nawilżenia. Skóra, która jest cienka, delikatna i niemalże przezroczysta, ma skłonności do łuszczenia, pieczenia i nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Niestety, sucha i łuszcząca się skóra twarzy ma też tendencje do szybkiego powstawania zmarszczek, co dla wielu kobiet jest jeszcze większy problemem niż uczucie pieczenia.

Jak prawidłowo dbać o suchą i wrażliwą skórę?

Prawidłowa diagnoza oraz dogłębne zrozumienie potrzeb swojej skóry pozwolą wybrać optymalne kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do naszego rodzaju skóry. Jednym z najważniejszych produktów, które pomagają zadbać o wrażliwą i suchą skórę są kremy nawilżające. Krem do cery suchej i wrażliwej powinien posiadać właściwości silnie nawilżające, które pomogą przywrócić skórze twarzy właściwy poziom nawodnienia i uchronią ją przed nadmierną utratą wilgoci przez cały dzień. Sucha skóra bywa bardziej wrażliwa na niektóre składniki, dlatego wybierając kosmetyki do pielęgnacji powinniśmy być bardzo uważni i gotowi na to, że skóra może źle reagować na niektóre produkty. Suchą skórę twarzy należy nawilżać co najmniej dwa razy dziennie intensywnie nawilżającym oraz odżywczym kremem do twarzy. Przy tym typie cery należy zmniejszyć częstotliwość stosowania peelingów, które mogą dodatkowo podrażnić suchą skórę twarzy. Zamiast nich można częściej stosować np. nawilżającą maseczkę na twarz, która zredukuje suchość skóry i dodatkowo odżywi naskórek. Przy pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie nie tylko twarzy, ale na powierzchni całego ciała. Łuszcząca się i szorstka powierzchnia naskórka nie tylko wygląda mało estetycznie i jest nieprzyjemna w dotyku, ale może również przyczynić się do rozwoju różnych chorób skóry.

Dodaj komentarz