Uszczelnienie szwów za pomocą taśm – jak wygląda

153 0

Specyfika niektórych profesji wymaga stosowania odpowiedniej odzieży roboczej. Liczą się nie tytko materiały o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne, ale też komfort. Producenci i projektanci odzieży roboczej dopasowują materiały oraz fasony do konkretnej branży, ale też użytkownicy czy osoby odpowiadające za stan uniformów w firmie, czy w instytucji powinny znać sposoby na przedłużenie trwałości ubrań. Do newralgicznych miejsc można zaliczyć okolice zamków błyskawicznych czy guzików. Ale też ważne są szwy, podatne na uszkodzenia mechaniczne i naturalne zużycie.

Jak uszczelnić szwy

Uszczelnianie szwów taśmą to optymalny sposób na wyższy komfort użytkownika, zwiększający jego bezpieczeństwo. Dzięki odpowiednio dobranej taśmie do grubości, struktury czy przeznaczenia materiału można zabezpieczyć go przed przemakaniem i przedostawaniem się wilgoci. Poza ubraniami, taśmy uszczelniające szwy, takie jak http://loxy.pl/produkty/uszczelnianie_szwow/tasmy-do-uszczelniania-szwow/ sprawdzają się przy namiotach, plandekach, plecakach, markizach czy parasolach. Dodatkowa warstwa ochronna na szwach nie tylko zmniejsza ryzyko przemakania, ale też zwiększa trwałość całego materiału. Zaletą sztywnych szwów, o czym wiedzą osoby świadomie korzystające z namiotów, jest zwiększona sztywność całej konstrukcji, co przekłada się na komfort we wnętrzu.

Rodzaje taśm do uszczelniania szwów

Przy renowacji i szyciu odzieży przeciwdeszczowej najczęściej korzysta się z taśm jednowarstwowych (materiały to polichlorek winylu, czyli PVC, oraz poliuretan – PU). Aplikacja taśmy jednowarstwowej odbywa się bądź z użyciem zgrzewarki, bądź za pomocą specjalistycznej maszyny. Co istotne, taśmy jednowarstwowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co sprawia, że są wykorzystywane nie tylko do ubrań roboczych (specjalistycznych), ale też w kurtkach, bluzach czy spodniach turystycznych. Rozwinięciem idei taśmy jednowarstwowej jest taśma dwuwarstwowa – sztywniejsza, więc sprawdza się nie tylko przy odzieży, ale także do tworzenia nieprzemakalnych powłok w torbach czy plecakach. Specjalnie z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach opracowano taśmę trójwarstwową – zdaje egzamin np. w ubraniach dla służb medycznych i wojska czy do uszczelniania plandek i namiotów. Ponadto do taśm uszczelniających zalicza się bonding film, przeznaczony do łączenia materiałów bezszwowo. To opcja szczególnie polecana do ubrań sportowych i fitness, gdzie użycie szwów znacząco zmniejszałoby komfort i zarazem zachodzi potrzeba ochrony przed warunkami pogodowymi (tak wytwarza się choćby odzież dla surferów).

Producenci odzieży i sprzętu turystycznego chcąc oferować konkurencyjne produkty, muszą postawić na dbałość o detale. Także na odpowiednio uszczelnione szwy.

Dodaj komentarz