Wkłady stalowe – serce każdego kominka

140 0

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie kominka bez tzw. wkładu. Zwykle jest to tzw. wkład stalowy, którego parametry są ściśle dostosowane do warunków pracy zestawu. Co warto wiedzieć o tych wkładach i jakie są ich podstawowe cechy?

Materiał wykonania

Zdecydowana większość wkładów stalowych jest wykonana z wysokogatunkowej stali. Jej wybór nie jest przypadkowy! Charakteryzuje się ona bardzo dużą odpornością na działanie wysokich temperatur. Co więcej, jej rozszerzalność temperaturowa jest dość niska, dzięki czemu oddziaływanie gorąca nie prowadzi do jej późniejszego odkształcania. Wewnątrz wkładów powinien znajdować również materiał, który potrafi akumulować ciepło. Dzięki niemu, temperatura w komorze spalania jest jeszcze większa, a co za tym idzie wzrasta efektywność pracy kominka.

Dodatkowe akcesoria

Funkcjonalne wkłady stalowe to coś więcej, niż tylko palenisko. To modele, które zostały wyposażone np. w specjalne systemy wentylacji, które umożliwiają regulację mocy pracy i to zależnie od potrzeb użytkownika. Najważniejszym elementem tych systemów są specjalne wentylatory, które zużywają minimalną ilością energii i to niezależnie od tego, czy pracują w maksymalną lub z minimalną prędkością obrotową. Niektóre wkłady są też wyposażone w dodatkowe wyprowadzenia ciepłego powietrza, które mogą być podłączone do np. zewnętrznej instalacji grzewczej. Czasem wkłady posiadają też specjalne zasuwki, których celem jest ograniczenie ilości powietrza wpływającego do paleniska.

Ochrona w trakcie eksploatacji

Czasami wkłady stalowe wyposażone są w rozwiązania, które znacznie usprawniają proces eksploatacji i równocześnie ograniczają jego koszty. Jednym z takich rozwiązań jest np. kurtyna powietrzna, która owiewa przednie drzwiczki kominka. Dzięki niej są one zabezpieczone przed zabrudzeniem. Niektóre obudowy wyposażone są też w rozbudowane układy elektroniczne. Instalacje te są niezbędne do obsługi i zasilenia niektórych elementów wykonawczych wkładu. Najczęściej opiera się je na specjalnych, ognioodpornych przewodach, które znacząco ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Sporo wkładów posiada też specjalne szyby dekoracyjne, które mogą znieść oddziaływanie temperatury do 800 stopni Celsjusza. Wyposaża się w nie m.in. kominki Wanat, które dzięki nim osiągają doskonale parametry grzewcze.

Podsumowując, wybór wkładu stalowego ma istotny wpływ na funkcjonowanie kominka, a także na jego ogólne parametry grzewcze. Materiał wykonania, funkcjonalność i zabezpieczenia, to najważniejsze cechy tego układu.

Dodaj komentarz