Wypiek ciasta w domu tworzy niezwykłą atmosferę

252 0

Ciasta to konik niejednej pani domu. Czasami przepisy na ciasta to ścisła receptura, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. W nie jednym domu znajdziemy przepiśnik, który skrywa najważniejsze przepisy, które zawsze się udają. Często jest on już mocno zniszczony i poplamiony. To właśnie w nich jest piękne – na kartach tych zeszytów czuć zapach niejednego wypieku.

W zależności od upodobań pieczone są ciasta z kremem, z owocami, suche placki, czekoladowe. Jedne skrywają galaretkę, z innych wypływa płynna czekolada. Potrafią być miękkie, chrupiące lub puszyste. Mogą zaskakiwać wyglądem, smakiem lub teksturą. Łasuchy konsumują ciasta wszystkimi zmysłami: dotykiem, wzrokiem, smakiem i węchem. Nawet słuch się zdaje, gdy zanurzymy łyżkę w aksamitnej piance lub rozgryziemy chrupiącą czekoladę lub mocno wypieczonego wafla.

Istotą wypieku ciast jest posiadanie kilku sprawdzonych przepisów, które są podstawą do dalszych wariacji. Przepis na ciasto drożdżowe4 lub na idealnego biszkopta daje ogromne pole do popisu. Drożdżowe można wypełnić makiem, orzechami, owocami albo cynamonem. Biszkopt przełożony kremem lub owocami jest gratka dla niejednego fana słodkości. A beza? Nie możemy zapominać o białej królowej, która kocha kremy mascarpone i kwaśne owoce.

Wypiek ciasta w domu tworzy w domu niezwykłą atmosferę. Magiczną. Najpierw pani domu używa często barwnych przedmiotów, które pomagają jej w pracy. Silikonowy wałek w odcieniu pastelowego błękitu, kolorowe, wzorzyste papilotki na babeczki. Drewniana stolnica, ma której ewidentnie niejedno kruche ciasto było wałkowane.

Odmierzenie proporcji, zmieszanie wszystkiego. W końcu ląduje  w piecu. Magiczny zapach rozchodzi się po całym domu. Robi się przytulnie i rodzinnie. Ktoś zaparzy herbatę owocową. A może gorącą czekoladę… Od przepisu w starym zeszycie do zjedzenia ciasta w przytulnym gronie rodzinnym tworzy się wspaniała historia.

Dodaj komentarz